Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Πως να αποφύγετε το Farming.... (Aπόψεις παικτών)

RuLeR
    Guest

Προεπιλογή Πως να αποφύγετε το Farming.... (Aπόψεις παικτών)

Αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε ένα πληρη οδηγό για το μεγάλο πρόβλημα των νέων παικτών , και όχι μόνο , το FARMING.

Οσες απόψεις έχουν βάση και είναι σωστές και μπορούν να εκτελεστούν , θα δημιουργήσουν τον οδηγό της αντιμετώπισης του προβλήματος.

Κατ'αρχήν τι είναι το FARMING ;

FARMIMG είναι η συνεχόμενες επιθέσεις προς εναν παίκτη με σκόπο την κλοπή υλών , σε τακτά χρονικά διαστήματα .

Βέβαια το TRAVIAN κατα κάποιο τρόπο προδιαθέτει αυτόν τον τρόπο παιχνιδιου με την επιλογή της φυλής ΤΕΥΤΟΝΕΣ.

Οι ΤΕΥΤΟΝΕΣ ζουν απο αυτό. Χωρίς αυτό δύσκολα μπορούν να αναπτυχθουν.

Παρ'ολα αυτά ομως , μπορούμε με διάφορους τρόπους να μειώσουμε την επισκεψημότητα αυτων των επιθέσεων κλοπής.

Παρακαλώ λοιπόν τους παλιότερους παίκτες και τους πιο έμπειρους να καταθεσουν την αποψή τους για το θέμα αυτό. Η οδηγίες σας , παρακαλώ , να είναι σωστές , να έχουν μια βάση και αξιοπρεπεις περιγραφή , για να μπορούν οι νέοι παίκτες να την καταλάβουν.

Οι τρόποι αντιμετώπισης του προβλήματος θα έχουν 3 βάσης κατάταξης του FARMING.
    1. αρχίζω τώρα στο παιχνίδι μαζί με όλους του άλλους , γιατι ο server είναι καινουργιος.
    2. αρχίζω τώρα το παιχνίδι μου , αλλα ο server εχει 3-4 μήνες λειτουργίας , και το χωριό μου είναι δίπλα σε μεγαλύτερους παίκτες.
    3. παίζω κανονικά στον server , αλλα ήρθε ενας μεγάλος παίκτης κοντά μου και είμαι σιγουρος οτι μετά απο λιγο θα εχω το πρόβλημα του FARMING απο αυτόν.

Επίσης καλό θα είναι οταν αρχίζετε τωρα το παιχνίδι να διαλέγετε εναν server ο οποιος δεν είναι και τοσο προχωρημένος.

Περιμένω την άποψή σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RuLeR : 02-07-09 στις 16:35

Αν καταλαβα καλα τη μορφη της ερωτησης,η απαντηση μου ειναι στο 2ο ζητουμενο,δηλαδη για καποιον που ξεκιναει τον σερβερ αρκετο καιρο αφου αρχισε....

1.Κρυψωνες

Υπολογιστε μια κρυψωνα επιπεδο 10 για καθε 50 πληθυσμο σας

πχ.50 πληθυσμος--->1 κρυψωνα
    100 πληθυσμος-->2 κρυψωνες και παει λεγοντας,μεχρι ομως τις 5 κρυψωνες

2.Συμμαχια

Προσπαθηστε να μπειτε σε ενα φτερο(wing)μιας δυνατης συμμαχιας του σερβερ,η οποιο βεβαια να εχει τον κυριο ογκο των παικτων της στην ευρυτερη περιοχη σας...Ετσι γλυτωνετε επιθεσεις απο αυτους και κερδιζετε και την προστασια τους.

3.Σιττερ/Αρκετες ωρες παιχνιδιου

Προσπαθηστε να βρειτε σιττερ(μεσα απτην συμμαχια που ειστε) ωστε να ελεγχει και αυτος τα χωρια σας..Προσπαθηστε ακομα να ειστε και εσεις κοντα στον υπολογιστη ωστε οταν βλεπετε επιθεση να ξοδευετε τα υλικα σας...

4.Στρατος

Αυτο ειναι επομενο του 3...Τον στρατο σας θα τον εχετε μονιμη ενισχυση σε καποιο χωριο δυνατοτερου συμμαχου ή αν δεν μπορειτε να κανετε αυτο,μολις βλεπετε επιθεση θα τον διωχνετε...Οταν ειναι να πατε για υπνο τον βραδυ,τον στελνετε επιθεση 5-6 ωρες μακρια,ωστε οταν ξυπνησετε το πρωι ο στρατος σας να επιστρεφει απτην επιθεση,αντι να μεινει στο χωριο και να σφαχτει το βραδυ

RuLeR
    Guest

Προεπιλογή

Eπίσης , πολυ συμαντικό ρολο στην αντιμετώπιση του FARMING παίζει και η φυλη.
    Μην το ξεχνάτε αυτό.

esdl
    Guest

Προεπιλογή

και εμένα η συμβουλή μου για το 1:
    ακολουθήστε το λινκ της υπογραφής μου και δείτε πως να παίξετε ανάλογα με τη φυλή σας ώστε:
    1. να ανεβάσετε γρήγορα αρκετά τον πληθυσμό ώστε να μην σας επιλέγουν για φάρμα
    2. να έχετε αρκετές κρυψώνες ανάλογα με την χωρητικότητα των αποθηκών
    επίσης, ένα σημαντικό tip για τους πάντες, είτε το 1 είτε το 2 είτε το 3: ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΓΙΑ Π.Χ. 10.000 ύλες, γαιτί αυτό συνεπάγεται ότι έχουμε τόσες, άρα οι μεγάλοι παίκτες πολλές φορές ψάχνουμε στην αγορά για τέτοιες προσφορές ώστε να βρούμε πολλές ύλες όταν επιτεθούμε.

Entei
    Guest

Προεπιλογή

Εγώ πήρα τους Γαλάτες που κρύβουν πολλές πρώτες ύλες και όλοι οι εχθροί μου φεύγουν με άδεια χέρια!

Kwwstas
    Guest

Προεπιλογή

Όποιος θέλει μπορεί να ρίξει μία ματιά εδώ:
    http://help.travian.gr/index.php?type=faq&mod=536

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RuLeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπίσης , πολυ συμαντικό ρολο στην αντιμετώπιση του FARMING παίζει και η φυλη.
    Μην το ξεχνάτε αυτό.
    ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ
    ΜΕ ΟΤΙ ΦΥΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΡΜΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΝ 1ΤΙ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Entei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πήρα τους Γαλάτες που κρύβουν πολλές πρώτες ύλες και όλοι οι εχθροί μου φεύγουν με άδεια χέρια!
    ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΗΡΑ ΓΑΛΑΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΡΥΨΩΝΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΘ ΤΟΘΣ ΦΑΡΜΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΕ ΦΑΛΑΓΓΕΣ XAXAXXXXA

tasos1957
    Guest

Προεπιλογή φαρμινγκ και ενισχυσεις

ειναι δυνατον να προστατευτω εναντια σε υποτιθεμενες ενισχυσεις που ουσιαστικα προστατευουν το φαρμινγκ? αν βγαλω στρατο τους σκοτωνω?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι δυνατον να προστατευτω εναντια σε υποτιθεμενες ενισχυσεις που ουσιαστικα προστατευουν το φαρμινγκ? αν βγαλω στρατο τους σκοτωνω?
    ποτε μην στηριζεσε σε αλλουσ ειδικα αν δεν σε ξερουν
    η καλητερη αμυνα σε φαρμινγ ειναι να εισαι εσυ αυτος που φαρμαρι τον αλλον και οχι ο αλλος εσενα
    τι αλλο μπορεις να κανεις απο το να βγαλεις στρατο με το ποθ μπορεσεις να βγαλεισ στρατοπαιδο και να αρχισεις το ξυλο

αντε καλες μαχες!!!

Avrilis
    gauls rules in this game

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Farming machine
    By dofus910 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-11, 10:39
  2. Farming με Goldclub
    By Remind in forum Ιδέες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-10, 11:51
  3. Σκέψεις και απόψεις για τον s1.
    By thor127 in forum Αρχείο Server 1 (2)
    Απαντήσεις: 196
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-10, 00:12
  4. S4-Απόψεις
    By indefix_95 in forum Αρχείο Server 4 (1)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 14:26
  5. FARMING
    By petraras in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-09, 07:11

Δικαιώματα - Επιλογές